Estetska i korektivna dermatologija lica i tijela

PSORIJAZA VLASIŠTA I KOŽE TIJELA

Psorijaza vlasišta karakterizirana je pojavom bjelkastih ljusaka, uz katkada jače naznačen rubni eritem.

Ljuskanje podsjeća na prhut, no ljuske su znatno obilnije. Crvenilo s ljuskanjem često je prisutno uz rub vlasišta na čelu i iza uha, no može zahvatiti i cijelo vlasište. Intenzitet crvenila i svrbeža u vlasištu može biti različit, tako da se u nekim blažim slučajevima može teško razlikovati od seboroičnog dermatitisa.

Terapija se provodi preparatima salicila u ulju, za pranje se koriste šamponi sa urejom ili nježni šamponi, uz primjenu kortikosteroidnih losiona s dodatkm salicila, odnosno kombinacija kortikosterodinih pripravaka i derivata D vitamina.

S obzirom na to da se simptomi psorijaze na trupu i dlanovima dobro povlače nakon fototerapije (kontrolirano izlaganje UVB i UVA zrakama), za vlasište se primijenjuje tzv. fotočešalj koji omogućuje djelovanje UVA i UVB zraka na vlasište, a rezultat je smirivanje i povlačenje simptoma psorijaze na duže vrijeme.✫